teisininkas kalba telefonu

Teisinės paslaugos: kokios jos ir kada jų reikia?

Teisinės paslaugos – plati sąvoka. Ja apibūdinama labai daug įvairių procesų. Teisinių paslaugų gali prireikti tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims. Apie jas verta žinoti iš anksto – tokiu būdu specialistų paieška bus greitesnė ir paprastesnė.

 

Pagrindiniai paslaugų tipai

Visas teisines paslaugas galima suskirstyti į kelias kategorijas. Tai – konsultavimas ir pagalba. Teisinis konsultavimas paprastai apima ne tik pokalbius ar susirašinėjimą su klientu, siekiant jam paaiškinti Lietuvos Respublikos įstatymų niuansus, bet ir patarimus. Be to, neretai tam rengiami įvairūs dokumentai.

Pastaroji paslauga (dokumentų rengimas) taip pat priklauso ir teisinės pagalbos kategorijai. Čia ji labiau susijusi su įstatyminiais procesais. Teisinę pagalbą, kaip ir konsultavimą, specialistai gali atlikti neatlygintinai arba atlygintinai. Su dalimi įstatyminių rūpesčių susitvarkyti padeda pati valstybė.

Teisinės paslaugos taip pat gali būti skirstomos ir kitu būdu. Tai – pirminė, antrinė pagalba ir gynyba. Jei konsultuojama dėl ginčų sprendimo ne teismo tvarka, dokumentų, ruošiamų valstybės institucijoms, tokia pagalba vadinama pirmine. Antrinė – sudėtingesnė, reikalaujanti teismo procesų išmanymo. Išlaidų atlyginimas, bylinėjimasis teisme, netgi pati kliento gynyba – šios kategorijos sritys. Taigi, ribos tarp skirtingų teisinių paslaugų tipų yra gana neryškios. Todėl geriausia specialistų dairytis atsirenkant jų siauresnę specializaciją.

 

Esminės teisininkų, advokatų veiklos sritys

Su teise susijusias paslaugas galima skirstyti į smulkesnes kategorijas – sritis. Pagrindinės galėtų būti grupuojamos pagal tai, ar jos susijusios su juridinių, ar su fizinių asmenų veikla. Tokiu atveju gaunamos nedidelės kategorijos:

 • Teisinės paslaugos šeimos klausimais. Tai – santuokos sutartys, santuokos nutraukimo, paveldėjimo klausimai.
 • Darbo teisė. Ji aktuali tiek įmonėms, tiek darbuotojams – fiziniams asmenims.
 • Mokesčiai, skolų išieškojimas. Ši kategorija taip pat vienodai rūpi įmonėms ir paprastiems šalies gyventojams.
 • Pagalba juridiniams vienetams. Įmonių steigimas, buhalterijos klausimai, veiklos nutraukimas, bylos – kelios kategorijai būdingos veiklos sritys.

Tokiu būdu visus teisinius klausimus galima skirstyti dar detaliau. Pavyzdžiui, dalies advokatų ar teisininkų specializacija gali būti susijusi su:

 • fizinio ir juridinio asmens bankrotu;
 • skyrybomis ir turto padalijimu;
 • įvairių dokumentų įvertinimu / korekcijomis;
 • įmonių reorganizacija, atskyrimu;
 • teisine pagalba vairuotojams (bylos, susijusios su autoįvykiais, vairavimu neblaiviems);
 • žalos atlyginimu (po bylinėjimosi teisme);
 • draudimo teise.

 

Lengviausiai specialistą galite rasti ieškodami jo būtent pagal siaurą sritį. Tuomet galite pasidomėti atskiro advokato, teisininko ar bendra jų kontoros patirtimi, reputacija, tuo, kiek kainuoja konkrečios teisinės paslaugos. Tačiau jei esate įmonės savininkas, galite specialistų ieškoti ir kitu keliu, daugiau dėmesio skirdamas tiems, kas domisi įmonių teise. Taigi, svarbiausia – tiksliai apsibrėžti poreikius.