Popieriaus kelias: nuo medžio iki biuro popieriaus

Popierius nuo senų laikų yra viena iš pagrindinių kasdienio darbo ir laisvalaikio priemonių. Naudojam popieriaus lapus tiek laiškams, užrašams, tiek dokumentams, skaitom popierines knygas. Ir aišku nuo mažų dienų girdėjome, kad tiek paprastas popierius, tiek biuro popierius yra gaminamas iš medžio. Tačiau ar kada pasidomėjote kaip jis išgaunamas?

Ar žinojote, kad šiandien naudojamą mums įprastą popierių iš tiesų išrado kinai? Išradėju laikomas Cai Lunas, kuris  105 m. aprašė popieriaus gamybos procesą. Tais laikais jis buvo gaminamas rankomis. Šiandien – jau nebe. Šiomis dienomis turime popieriaus fabrikus. Tačiau apie viską nuo pradžių.

 

Kaip gaminamas popierius?

Kasmet skelbiami boikotai dėl kertamų medžių ir tuštėjančių miškų. Suprantama, miškai švarinami ne tik dėl popieriaus, bet ir dėl laisvo ploto statyboms ir miestų bei gyvenviečių plėtrai. Visgi, kaip tas medis virsta popieriaus lapu?

Vienai tonai popieriaus prireiks maždaug septyniolikos didelių medžių. Vietoj kiekvieno nukirsto medžio bus sodinamas naujas medelis, tačiau miškas per dieną neataugs. Tam prireiks mažiausiai 20-ies metų. Tuomet procesas kartosis iš naujo – vėl kertamas medis ir jo vietoj vėl sodinamas naujas. Tačiau vis dar neaišku, kaip gi išgaunamas biuro popierius? Kas vyksta toliau?

Visi nukirsti medžius minimaliai apdoroja – juos apgeni ir supjausto rąstais. Tuomet jie keliauja į popieriaus gamyklas. Čia jie dar labiau apdorojami. Medžiai nurengiami – nulupama žievė, o tada kiekvienas medis smulkinamas, kol tampa smulkiomis drožlėmis. Šios maišomos su vandeniu, o gauta masė sumaišoma su dažais. Tokiu būdu išgaunamas spalvotas popierius.

Masė išliejama ant tinklo ir kurį laiką džiovinama stipriai ją suspaudžiant. Galiausiai gautas popierius pjaustomas, taip formuojant skirtingų dydžių popieriaus lapus, o tuomet ruošiamas pardavimui. Štai šioje stadijoje gaminį jau galima vadinti popieriumi. Tokiu, kokį kasdien naudojame namuose, biure ar bet kokioje kitoje įstaigoje.

 

Kokių rūšių būna popierius?

Taip pat kiekvienam aišku, kad popieriaus lapas nėra tik mums įprastas biuro popierius. Jo rūšių galima suskaičiuoti ne vieną ir ne dvi. Skirtingas popieriaus tekstūra ir storis nusako jo rūšį. Plonas, storas, švelnus, šiurkštus, šilkinis. Jis gali būti visoks. Kuo popierius kietesnis, tuo jame daugiau papildomų užpildų. Todėl popierius gali būti paprastas, dovaninis, dekoratyvinis. Mums pažįstamas ir kartonas, tualetinis popierius, servetėlės ar net arbatos žolelėms sudėti naudojami pakeliai.

Taigi, popieriaus kelias ilgas, o procesas nėra labai paprastas. Visgi namų sąlygomis šiandien jo pasigaminti nepavyktų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *