Kodėl kiekvienam vertėtų pavartyti darbo kodeksą?

Nuo 2017-ųjų metų įsigaliojo naujas darbo kodeksas, apie kurį, atrodo, kiekvienas jau girdėjo. Tačiau galima spėti, jog įsigilinti ir esminius pokyčius kiekvienas dar tikrai nespėjo. Darbo teisė yra vienas iš tų teisės aspektų, apie kuriuos bent jau minimalų suvokimą turi turėti kiekvienas dirbantis asmuo.

 

Svarbu tiek darbuotojui, tiek darbdaviui

Darbo teisės aspektai susiję ne tik su darbo sutarčių sudarymu ir jų nutraukimu, bet ir su kitomis svarbiomis darbuotojo bei darbdavio pareigomis bei teisėmis. Susipažinus su esminiais darbo kodekso aspektais, darbuotojas jau žino ko gali tikėtis iš darbdavio, taip pat žino savo teises ir gali jas apginti, remiantis konkrečiais kodekso straipsniais.

Nuo naujojo darbo kodekso įsigaliojimo dienos pakito kai kurie labai svarbūs darbuotojui straipsniai. Kaip pavyzdžiui, tai aspektai, susiję su atostogomis (šios nuo šiol skaičiuojamos ne pagal kalendorines, o pagal darbo dienas, todėl laisvadienių skaičiavimas gali būti šiek tiek sudėtingesnis). Taip pat atkreipti dėmesį reikėtų ir tiems, kurie dirba per kelis skirtingus darbus, gaunantiems išmokas ir dirbantiems viršvalandžius. Darbo teisė – tai daugiau nei tai, kas parašyta darbo sutartyje. Tai savo teisų ir pareigų suvokimas.

Kalbant apie naująjį Lietuvos darbo kodeksą, suklusti turėtų ne tik darbuotojai, bet ir darbdaviai – t. y. įmonės, kuriose dirba nuo 20 ir daugiau darbuotojų. Naujajame darbo kodekso dokumente numatyti keli esminiai pokyčiai, susiję su vidiniu įmonės gyvenimu. Siekiama mažinti nelygybę ir užtikrinti, kad visi, dirbantys toje pačioje srityje gautų vienodą užmokestį (aišku, tai priklauso ir nuo kvalifikacinių aspektų). Tai reiškia, jog kinta apmokėjimo už darbą sistema, į kurią turėtų atsižvelgti kiekvienas įmonės vadovas.

Taip pat atsiranda ir naujovių – kaip, pavyzdžiui, įmonės darbo taryba ir jos rinkimų komisija. Tai galioja didesnėms įmonėms, kuriose dirba daugiau nei 20 darbuotojų. Dėl šios priežasties aktualu ne tik atsižvelgti į pokyčius bei pavartyti naująjį kodeksą, bet taip pat sutikrinti sudarytas sutartis. Darbo teisė yra labai svarbi kiekvienam dirbančiam asmeniui, todėl jei su pokyčiai darbuotojai nėra susipažinę, tai turėtų padaryti įmonės vadovai. Pabrėžiama, kad patys darbdaviai atsižvelgtų į įmonių veiklos aspektų pakitimus.