Kauno architektūra

Inovatyvūs architektai – Kaunas paveikia stilių

Kūryba kyla iš aplinkos: draugų, sukurtų prisiminimų. Nenuostabu, kad miestas – tiek gyvenamasis, tiek gimtasis, gali ne tik padėti atskleisti talentą, bet ir jį paveikti. Tai ypač galima pastebėti, kada kurti pradeda architektai. Kaunas galėtų tapti to pavyzdys: ir tarpukariu, ir šiomis dienomis architektai rodo vis daugiau savo idėjų.

 

Kauno architektūriniai stiliai

Kauno miestas išgyveno tris svarbius architektūrinius stilius, kurie paveikė kaip atrodo naujamiesčio pastatai:

  • Carinės Lietuvos paveldas – įvairūs išraitytų ir įmantrių formų pastatai, kurti pagal caro Nikolajaus nurodymus;
  • Tarpukario Art Deco stilius – dirbo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio architektai, daugelis šių pastatų išliko ir šiandien;
  • Sovietinis stilius – atsirado kiek kampuotesni pastatai, daugiau orientuotasi į funkcionalumą nei pastato grožį.

Šiomis dienomis Kaunas išgyvena dar vieną atgimimą: kreipiama daugiau dėmesio į senų pastatų atnaujinimą, o nauji pastatai tampa itin modernūs. Vėl, kaip ir tarpukariu dirba Lietuvos ir užsienio architektai – Kaunas atnaujina savo veidą.

architektūra Kaune

 

Įtaka stiliui

Natūralu, kad miestas, kuriame asmuo gyvena daro tam tikrą įtaką jo mąstymui ar tuo labiau kūrybai. Pavyzdžiui, jei gyvenama mieste, kuriame daug senovinio (Senovės Graikijos, Romos imperijos) stiliaus, dažnai asmenys kuria pastatus, kurie kiek tradiciškesni. Tokiuose miestuose net modernūs pastatai išlaiko šiek tiek senoviškumo.

Kuo miestas yra naujoviškesnis, matoma stilių įvairovė, tuo asmuo norės labiau išsiskirti. Tam, žinoma, reikės skirti ir daugiau pastangų nei mieste, kuriame vyrauja vienas ar kitas stilius. Pastarasis variantas galimas nebent jaunuose miestuose, kurių gana daug Šiaurės Amerikoje. Europoje miestai turi pastatų, išlikusių ir iš viduramžių, daugiau saugomų erdvių, kur stilius turi būti pritaikomas prie aplinkos.

Dėl šito balanso suradimo ir daugiausiai suka galvą architektai. Kaunas, kaip minėta, turi kelis pagrindinius stilius, tačiau tai nereiškia, kad jie yra vieninteliai. Juk pajudėjus senamiesčio link pasirodo ir išlikę viduramžių – romanikos, gotikiniai, pastatai. Čia taip pat galima pamatyti vieną kitą modernesnį pastatą, bet vėlgi, jie derinami prie visuminio miesto stiliaus.

 

Miestai turi itin didelę įtaką architektų kūrybai: ieškoma kaip išsiskirti, įkvėpimo semiamasi iš matomų pastatų. Tad jei pastebite, kad pastatas atrodo tarsi iškritęs iš konteksto, didelė tikimybė, kad jį statė asmuo iš kito miesto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *